Pstruh dúhový

lat. Oncorhynchus mykiss


Pstruh dúhový
patrí do čeľade lososovité, má teda blízko k väčšiemu lososovi obyčajnému. Vyskytuje sa predovšetkým v rýchlo prúdiacich európskych tokoch, existujú však aj druhy žijúce v mori alebo umelo chované v pstruhových rybníkoch. Voľne žijúci pstruh dúhový má mnoho foriem (morskú, jazernú, potočnú,...), živí sa predovšetkým náletovým hmyzom, larvami hmyzu vodného a drobnými kôrovcami. Dožíva sa 3 - 6 rokov, a pri dostatočnom prísune potravy veľmi rýchlo rastie. Pochádza z riek pri tichomorskom pobreží Severnej Ameriky, v Európe sa chová od konca 19. storočia. V súčasnosti patrí k najvýznamnejším umelo chovaným druhom rýb, pretože mu nevadí vyššia teplota vody, potrebuje len dostatok kyslíka. 

Znaky
Pstruha dúhového zdobí široký, väčšinou kovovo trblietavý červený pruh po bokoch tela a početné tmavé škvrny. Na rozdiel od pstruha potočného nemá červené bodkovanie. Dosahuje dĺžku až 70cm a hmotnosť 7 kg. 


Využitie
Voľne žijúce pstruhy potočné je možné najčastejšie kúpiť čerstvé v špecializovaných predajniach.  Lahodnej rybe najlepšie vyhovuje jednoduchá príprava s minimom prísad (jemné bylinky, kmín, citrón, kuriatka, mandle, biele víno), pstruha je možné upiecť tak celého, ako aj filety na masle, grilovať s brušnou dutinou naplnenou bylinkami, pošírovať, smažiť alebo piecť v alobale. Vynikajúci je taktiež nakladaný či údený. Najpopulárnejšími spôsobmi prípravy sú pstruh namodro varený v ochutenom vývare s trochou vínneho octu alebo smažený po mlynársky obalený v ochutenej hladkej múke. 

Naše pstruhy
Naše pstruhy

zdroj: https://www.metro.sk/o-metro/ryby-a-plody-mora/sladkovodne-ryby/pstruh-duhovy